Čtenáři z Broken Wheel doporučují – se neberou vážně

Čtenáři z Broken Wheel doporučují je kniha, která vyšla těsně před létem, nejspíš, aby všechny vášnivé čtenáře mírně povozila a dopřála jim ten luxus, zase se začíst do příběhu, který by rád byl opravdový, ale vy přitom víte, že ve skutečnosti je knižně knižní. Ono taky, který dospělý chlap by si se zájmem pročítal Brigite Johnsonovou nebo kdo by vám v dnešní době povolil rozprodat majetek někoho jiného. Pokud si ale chcete vychutnat pohodovou, téměř pohádkovou knihu o knihách a o vztazích lidí na malém, téměř zapomenutém místě, nesmíte se brát zase až tak vážně.

Kniha vypráví příběh dvou žen. Mladé Sáry, která žije ve Švédsku a pracuje na půl úvazku v knihkupectví a pětašedesátileté Amy, která pobývá v Broken Wheel v Iowě. Obě se poznají přes internetový knižní bazar a postupně si začnou kromě knih vyměňovat také dopisy o svém životě. Téměř po dvou letech komunikace Amy Sáře navrhne, aby se přijela za ní podívat na prázdniny. Sára tou dobou přichází o práci a tak se dlouho nerozmýšlí a na turistické vízum přijíždí do Ameriky. Hned po příjezdu se ale dozvídá, že Amy zemřela. Obyvatelé Broken Wheel ji nechají bydlet v domě staré paní a i přes svůj svérázný přístup se o ní starají, jak nejlépe mohou. Sára má nejprve v úmyslu uzavřít se do světa knih, ale postupně poznává lidi, o kterých jí Amy vyprávěla ve svých dopisech a stává se právoplatným členem malého v kukuřičných polích ztraceného městečka. Aby byla něčím přínosná, rozhodne se v Broken Wheel otevřít knihkupectví. Svým spontánním činem vrací městečku aspoň něco málo z jeho zašlé slávy a svým způsobem pomůže vzniku zajímavým vztahům mezi jeho obyvateli. Ani Sára nezůstává stranou.

To by v tom byl čert, aby se v knize neobjevila láska. Výhodu knihy ale je, že nemáte procit trapnosti od začátku až do konce. Naopak, docela si to užíváte. A co si hlavně užíváte, neřešíte žádné běžné lidské starosti. Já přijet do nějakého vzdáleného městečka někde v Americe, kde znám jediného člověka a po příjezdu se dozvědět, že je mrtvý, tak vezmu nohy na ramena a zdrhám. Ovšem hlavní hrdinka, ta ne. Ta se ubytuje v baráku nebožky, nechá se sousedy vozit po okolí, otevře si krámek opět dříve patřící nebožce a pak ještě prodává její knihy. Nejsou zde žádní potomci bažící po majetku, žádné právní spory o knihy, ani nikdo z okolí jí nic nezávidí. Naopak, ještě si skoro za nic nechtějí nechat platit. Jediné, v čem je zakopán pes a co se v knize řešit prostě bude je končící vízum, které, světe div se, by ovlivnilo celé Broken Wheel.

Zkrátka, jak už jsem psala, je to kapku naivní, ale ne trapný příběh. Strašně ráda jsem se jím nechala strhnout. Je totiž hrozně prima, když si můžete snít spolu s knihou. Takže za mě jo, jděte do toho :-))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *