Kočičí host – to pravé na víkend

Pokud se chcete odreagovat od podzimního stresu, dlouhé tmy a blížících se Vánoc, které vám všude vehementně připomínají, mám pro vás skvělý tip na víkend s knihou. Kočičí host je pohlazením po duši. Není nikterak přehnaně optimistický, naopak je zcela reálný, ale emotivní a pohodový. 

Nenechte se zmást názvem. Kočičí host není jen o kočkách, i když v příběhu hrají svou roli. Kniha tedy není určená jen milovníkům koček, i když Ti budou z knihy asi ještě víc nadšení, než čtenáři, kteří kočky zas až tak v lásce nemají.

dscn0519

Kniha vypráví příběh japonských manželů žijících v Tokiu nedaleko centra v době, kdy se tam ještě vyskytovaly domy s velkými zahradami. Manželé mají pronajatý malý domek s výhledem do zahrady. On je spisovatel, ona korektorka. A tak jsou nejen věčně ponořeni v knihách, ale taky mají vypěstovaný skvělý pozorovací talent. Jednoho dne, spatří v zahradě nezvaného hosta, kočku, kterou si přivlastnil chlapec ze sousedství. Pojmenoval ji Čibi, což v překladu znamená maličká. Kočka se postupně osmělí a nejen že tráví čas v jejich zahradě, ale stane se právoplatným členem jejich rodiny, přestože jim nepatří. Nenechá se ani pohladit. Přijde si kdy chce a odejde zrovna tak.

Takaši Hiraide zachycuje ve své krátké novele časový úsek, kdy kočičí host obohatil jeho život. Nejde ovšem o novelu v pravém slova smyslu. Příběh spíše připomíná klasický japonský zpovědní žánr zvaný „šišosecu“. Nápní takového příběhu bývají autorovy vlastní pocity a zážitky. Je tedy prostý jakékoliv fikce a bohatý na autentické vzpomínky a dojmy.

dscn0518

Na pozadí příběhu autor odkrývá skutečnou dobu, a proto všechny kapitoly této tenké knihy spojuje jemná melancholie a všudypřítomná pomíjivost. Hirade ale mistrně tyto emoce dávkuje, takže nesklouzává k sebelítosti, ani k depresi, ale naopak navozuje příjemnou a pohodovou atmosféru. V knize je zachycena doba, kdy končí pro mnoho japonských obyvatel život, jaký doposud znali. Po smrti císaře Šówa (leden 1989) nastupuje na panovnický trůn Heisei, jehož vláda měla být příslibem něčeho nového, především modernizace a blahobytu. Během dvou let však místo toho přišla hospodářská krize, která se táhla dlouhé desetiletí.  Přestože Hirade v knize nepopisuje hospodářskou krizi přímo, jakoby mimochodem zachycuje neustále vzrůstající ceny nemovitostí, machinace a nečestné praktiky majitelů pozemků, aby získali co nejvyšší výdělky.

dscn0512

Velmi nenásilně autor vykresluje jeho vlastní postavu i osobnost své ženy, stejně jako vztah s majiteli nemovitosti, kterou nejspíš budou muset opustit. Každý den si společně užívají se vším, co zrovna přináší. A tak nepochybuji, že stejně pozitivně naladí i vás.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *